Mongolijos muzikos šamanai – „Altai Khangai“
Lapkričio pabaigoje šamaniškai svaiginančios ir vaizdingos muzikos kerus Vilniuje bei Kaune skleis „Altai Khangai“ trio iš Mongolijos. Šis trio pasižymi savo gebėjimu klausytojui perteikti tradicinę Vakarų Mongolijos muziką. Beribis muzikantų užsidegimas, įspūdingi senoviniai instrumentai bei gerklinis dainavimas patraukia dėmesį, hipnotizuoja ir priartina Azijos kultūrą prie vakarietiško pajautimo.
1995 m. susibūrusį „Altai Khangai“ sudaro Ganzorig Nergui, Ganbold Muukhai ir Garavkhuu Badmaabazar. Visi trys atlikėjai gimė ir užaugo tame pačiame Vakarų Mongolijos regione tarp Altajaus ir Khangai kalnų. Būtent šioje vietoje atsirado gerklinis dainavimas, kuris vėliau pasklido į kitus šalies regionus. Stiprus muzikantų noras ir gebėjimas išlaikyti savo regiono tradicijas „Altai Khangai“ išskiria iš kitų dabartinių mongolų muzikos grupių.
„Khuumei (gerklinis dainavimas) ir kharkhiraa (obertoninis dainavimas) gali būti apibūdinami kaip šaltinio ar versmės ištakų gurguliavimas, taip pat kaip vėjo švilpimas, jie primena viduržiemio sniegą bei ledą“, teigia Ganzorig Nergui ( vienas iš trio narių ). Atlikėjo dainavimui yra akomponuojama tradiciniais arklio galvomis puoštais morin khuur smuikais, yatga ir yoochin citromis, tobshuur liutnia, šamaniškais būgnais, gaudžiančiomis fleitomis, dambreliais. „Šie instrumentai tai Mongolijos žmonių simbolis. Jų melodija atitolina šaltį ir atneša šeimai laimę“.
Didžiulę įtaką „Altai Khangai“ atlikėjų kūrybai turi gamta: „Savo muzika mes bandome perteikti visą gamtos fenomeną su keturiais metų laikais ir jų kuriamu kraštovaizdžiu. Mūsų gyvenimo būdas yra veikiamas aplinkos pokyčių, taigi galbūt jau greitai dainuosime apie sausrą ir vandens trūkumą. Kuomet girdi šią muziką, jautiesi lyg būtumei visiškai vienas ištrūkęs į mišką su plūstančiu šaltiniu ar vėjuotose stepėse, o galbūt net atsidūręs Gobio dykumoje“ ( „Altai Khangai“ trio ).
Meistriškai įvaldę meną perkelti Mongolijos protėvių muziką į dabartį „Altai Khangai“ įrodo, kad tradicijos yra gyvos. Trio savo subtiliu dainavimu ir neįprastu muzikos tonų deriniu it tikri šamanai žadina giliausias klausytojų emocijas bei leidžia mūsų vaizduotei skleistis, kuriant ryškiausius reginius, vedančius į paslaptingąją Aziją.
Koncertai:
Lapkričio 28d. 19val. VDU Didžioji salė, Kaunas
Lapkričio 29d. 18val. Šv.Jonų bažnyčia, Vilnius
Daugiau info: www.gmgyvai.lt