PAIN lyderis Peter Tägtgren: „Kuomet metalas tampa per daug garsus, jis nusižudo“
Prieš grupės PAIN pasirodymą festivalyje „Galapagai / Roko naktys 2011“ grupės PAIN lyderį Peter Tägtgren pakalbino dviejų sunkių radijo laidų atstovai Rokas Baškys („Perkūno namai“) ir Gedas („Audronaša“)
Interviu vertė: Paulius Zanevičius
Rokas: Sveiki, malonu Tave čia matyti.
Peter: Jus taip pat.
Rokas: Pirmas klausimas apšilimui: koks jausmas vėl atvykus į Lietuvą?
Peter: Tai visada malonu. Pirmą kartą čia buvau berods 95-aisiais su grupe HYPOCRISY, ir tai buvo puiku. Mes čia nedarėme daug koncertų, vos kelis. Ir šis, atrodo, bus tikrai geras.
Rokas: Jei pameni, kokie buvo Tavo įspūdžiai iš ankstesnių pasirodymų, ir ko tikiesi prieš šio vakaro koncertą?
Peter: Aš buvau nustebintas, kaip čia viskas gerai atrodo. Visi atributai ant scenos, šviesos, garsas ir visa kita labai puiku.
Gedas: Pirmoji šių metų pusė grupei PAIN buvo labai užimta. Kokių priemonių ėmeisi, kad išlaikytum gerus santykius tarp muzikantų bei patį vidinį užsidegimą?
Peter: Sunku pasakyti. Tiesiog daug gerai praleisto laiko, taip pat derama reakcija iš publikos ir panašiai. Visa tai labai padeda visiems išlaikyti gerą nusiteikimą.
Rokas: Prieš porą mėnesių išleidai albumą „You Only Live Twice“, dalį dainų iš kurio pristatei pastaruosiuose koncertuose. Albumas yra naujas ir galbūt dar ne visi gerbėjai Lietuvoje spėjo jį išgirsti. Kaip šį albumą pats apibūdintum? Kuo jis skiriasi nuo ankstesnių PAIN darbų?
Peter: Aš manau, jis truputį sunkesnis ir truputį tamsesnis. Bet sunku tiksliai pasakyti – tiesiog rašau muziką, ir kas gaunasi, tas gaunasi. Bet esminiai skirtumai tikrai šitie: sunkesnis ir tamsesnis.
Gedas: Pakalbėkime apie PAIN tekstus ir, pavyzdžiui, naujojo albumo titulinę dainą. Kas yra tie du dalykai, kurie Tave asmeniškai drasko iš vidaus?
Peter: Tai pats gyvenimas apskritai. Jis žudo. Nelengva pasakyti, kas tiksliai mane drasko. Viskas priklauso nuo to, kokia yra diena, ir kokios iškyla problemos. Mes gyvename ilgą gyvenimą su daug rūpesčių, ir iš to kyla daug pamąstymų. Tačiau gyvename tik vieną kartą ir stengiamės iš jo pasiimti viską, kas geriausia. Tai vienintelis kelias.
Gedas: Visuose PAIN albumuose dominuoja gyvenimiškos temos, tokios kaip, pavyzdžiui, santykiai su moterimis. Aš net aptikau tekstus apie priklausomybę nuo narkotikų. Ar esi pats turėjęs problemų su narkotikais?
Peter: Ne. Šituose reikaluose aš pakankamai nuovokus. Aš geriu tiek pat kiek ir kiti. Neiššvaistau visos dienos gerdamas. Bet man patinka linksmintis, ir kai linksminuosi, darau tai laisvai. Kalbant apie narkotikus, turiu keletą draugų, kurie buvo į tai įklimpę ir vėliau išbrido. Šie įvykiai įtakojo mane parašyti tekstus apie tai.
Rokas: Kiek mums žinoma, grupės PAIN albumuose tiek vokalą, tiek visus instrumentus įrašai pats.
Peter: Tiesa.
Rokas: Kaip kiti grupės nariai prisideda prie viso šio proceso? Jie taip pat kuria ar tik groja gyvuose pasirodymuose?
Peter: Anksčiau jie grodavo tik gyvai, o aš dariau visa kita. Bet dabar, ties pataruoju albumu, Deividas grojo būgnais visame albume. Pažiūrėsim, galbūt kituose albume gros jie visi. Kol kas to nežinau. Bet man patiktų įtraukti visus kitus vis daugiau ir daugiau.
Rokas: Be grupės PAIN, taip pat groji HYPOCRISY. Kurią iš šių grupių įvardintum savo pagrindine grupe? Ar visgi negalėtum vienos įvardinti?
Peter: Ne, negalėčiau. Šiems ir galbūt ateinantiems metams tai būtų PAIN. Tačiau labai sunku pasakyti. Viskas priklauso nuo nuotaikos. Malonu kurti brutalią muziką ar kažką panašaus, todėl turime HYPOCRISY. Bet norisi užsiimti ir kitokiais dalykais, daugiau eksperimentuoti su technologijomis, techno muzika, klavišiniais ir panašiai. Tokiu atveju renkuosi PAIN. Būtų labai sunku pasakyti, kuri iš šių grupių svarbesnė nei kita.
Gedas: Kai klausome HYPOCRISY albumą „A Taste of Extreme Divinity“, galime jame girdėti nemažai momentų iš PAIN muzikos, ir atitinkamai klausant, pavyzdžiui, dainos „Monster“ iš naujausio PAIN albumo, sakyčiau, kad girdžiu HYPOCRISY, tik be „growl‘o“. Kaip pavyksta išlaikyti šių dviejų grupių individualumą?
Peter: Pasilikau sau laisvę sukurti keletą sunkesnių dainų naujausiam PAIN albumui, nes anksčiau niekada to nedariau. Buvo malonu padaryti kažką kitokio. Suprantama, tai tapo panašu į HYPOCRISY, kadangi aš taip pat kuriu ir didžiąją dalį HYPOCRISY muzikos. Bet negalėčiau atsakyti, kodėl taip yra. Tokie dalykai nėra specialiai planuojami. Tiesiog rašau muziką, ir jei rezultatas skamba gerai, vadinasi, tai patenka į albumą.
Rokas: Kitas klausimas Tau kaip vokalistui. HYPOCRISY dainose naudoji „growl‘ą“, bet PAIN’uose dainuoji kitokiu, melodingesniu stiliumi. Ar sunku dainuoti tokiais skirtingais būdais?
Peter: Taip, tai nelengva. Kai „growl‘ini“, gali būti ligotas, visą dieną jaustis labai prastai, ir vis tiek ištaisyti tai ant scenos. Bet jei taip atsitinka su PAIN, tuomet skamba tikrai klaikiai. Tai dvi skirtingos vokalo technikos. Aš „growl‘inu“ jau dvidešimt metų, o švariai dainuoju ne taip seniai. Taigi vis dar mokausi.
Gedas: Būtų labai įdomu išgirsti Tavo nuomonę apie pačią metalo scenos padėtį. Metalas atėjo iš pogrindžio, bet vėliau pateko į populiariąją žiniasklaidą, televiziją, spaudą. Kokia tavo nuomonė apie šį fenomeną? Ar metalas nepraranda to ankstesnio „andergraundinio“, rokenrolinio jausmo?
Peter: Taip, praranda. Kai tik „andergraundas“ tampa populiarus, jis iškyla virš „andergraundo“. Tada ateina sėkmė, daugiau pardavimų, daugiau žmonių ir taip toliau. „Andergraundas“ tampa nebe „andergraundas“, o komercija. Bet kuomet jis tampa labai komercinis, galiausiai jis nužudo pats save ir krenta atgal į pogrindį. Kaip 80-aisiais, kuomet black metalas arba speed metalas iškilo ir tapo populiarūs, bet galiausiai subliūško. Kuomet metalas tampa per daug garsus, jis nusižudo. Tas pats atsitiko su black metalu. Jis buvo didis 80-aisiais, mirė ir vėl pakilo 90-aisiais, o dabar miršta vėl. Taigi, manau, viskas visą laiką banguoja aukštyn-žemyn.
Gedas: Kaip dėl įrašų studijos „The Abyss“ veiklos? 2001 metais esi pasakęs labai aštrių žodžių apie visą muzikinę industriją. Bet vėliau grįžai ir išleidai labai gerus metalo albumus, pavyzdžiui, tokių grupių kaip SABATON. Kodėl grįžai prie šios veiklos ir ką manai apie prodiusavimą ateityje?
Peter: Manau, kad artimiausius kelis metus prodiusuosiu daugiau nei koncertuosiu. Dabar nebesijaudinu dėl įrašų kompanijų ir panašių nesąmonių. Aš dirbu tik su grupėmis ir spjaunu į leidėjus. Dirbame su grupėmis ir darome viską, kad albumai skambėtų taip, kaip jie mūsų supratimu turi skambėti, o visa kita nerūpi.
Rokas: Mus taip pat domina Tavo artimiausi ateities planai.
Peter: Turas po Europą su PAIN, apie aštuonias savaites. Po to nežinau, galbūt kitais metais važiuosim groti į Ameriką.
Gedas: Kaip su HYPOCRISY? Sugrojai su jais vieną koncertą šiais metais, liepos pradžioje. Ar planuojama kas nors su šia grupe ateityje?
Peter: Dar nežinome. Jei bus tinkamas nusiteikimas, mes išleisime albumą. Jei ne, lauksime tinkamo momento ilgiau. Nenorime įrašyti albumo tik tam, kad jis būtų išleistas. Mes norime tik gero albumo.
Rokas: Galbūt prisimeni keisčiausią įvykį savo karjeroje ar kažką panašaus?
Peter: Keisti dalykai nutinka nuolat. Galbūt ir šiąnakt išvysite kokią nors linksmą nesąmonę :). Kuriozai atsitinka dažnai: mes buvome ir sumušti, ir suimti. Pavyzdžiui, šiandien norėjome užsiregistruoti į lėktuvą ir mums pasakė, kad negalime neštis jokių lagaminų. Nesupratome kodėl. Ir pagalvojau „kas čia per velnias?“ Pasirodo, kažkas užsakė skrydį ne tuo maršrutu. Bet taip atsitinka nuolat. Aš skraidau jau 20 metų, ir keisti nesusipratimai ištinka beveik visada. Karjeros pradžioje tai nervindavo, bet dabar tai priimam kaip linksmus nutikimus, nebepergyvename dėl to.
Gedas: Ar atsimenate save kelionę į Vilniaus aerouostą, kai lankėtės Vilniuje pirmą kartą?
Peter: Taip, taip :). Mūsų būgnininkui tuomet teko grįžti atgal. Kelionėje tarp Vilniaus ir Rygos mes sustojome ties siena, nes jis pametė savo pasą, todėl teko keliauti į ambasadą Vilniuje. Kvaili dalykai nutinka nuolat :).
Rokas: Dėkui už įdomų pokalbį.
Peter: Dėkui jums.
* * *
Laida „Audronaša“ skamba radijo stoties „Start FM“ (94,2 FM Vilniuje ir www.startfm.lt internetu) tiesioginiame eteryje kiekvieną pirmadienį nuo 20 iki 22 val.
Laidos „Perkūno Namai“ kiekvieną trečiadienį 21 val. galite klausytis radijo stoties „Lafesta“ (www.lafesta.lt internetu ) eteryje!